Rzetelna Firma - certyfikat
Leibrock

Służymy radą i wsparciem

Tylko to, co najlepsze jest dla nas dostatecznie dobre

Zalety prasy rolkowej do rozkroju materiałów

Do powszechnie dostępnych hydraulicznych maszyn do rozkroju, które wykorzystamy w różnych dziedzinach przemysłu, można zaliczyć: prasy mostowe (z młotem pełnym i powracającym, z młotem wędrującym oraz te wyposażone w wahadłowy stół), prasy ramienne oraz prasy rolkowe. W tym artykule skupimy się na działaniu oraz zaletach pras rolkowych do rozkroju materiału. 

 

Prasy rolkowe – charakterystyka

Rolkowe maszyny do rozkroju materiału wyróżniają się długą żywotnością oraz niezawodnością. Na rynku dostępne są modele charakteryzujące się różną szerokością roboczą. Należy również wspomnieć, że jedną z największych zalet prasy rolkowej jest automatyczny przesuw pasów, który zapewnia wydajną pracę maszyny. Na czym polega funkcjonowanie takiego urządzenia? Standardowe wykrojniki, ułożone ostrzami do góry na taśmach antypoślizgowych znajdują się po lewej stronie prasy. Sam materiał do rozkroju umieszczany jest na ostrzach wykrojników, aby następnie przejść pomiędzy dwoma walcami – górnym i dolnym. Górny walec pokryty jest specjalnym nylonowym rękawem (jego grubość wynosi 30 mm). Dolny walec odpowiada za dociskanie materiału. Przejście tworzywa wraz z rolką z wykrojnikami przez oba naprzemiennie obracające się walce trwa zaledwie kilka sekund. Po tym czasie po prawej stronie prasy rolkowej powinny pojawić się wykrojone materiały. Proces należy powtórzyć, tym razem od prawej strony do lewej.

Do głównych atutów prasy rolkowej należą: 

  • automatyczny przesuw pasów,
  • niższe koszty rozkroju w porównaniu do rozkroju na wielkopowierzchniowych prasach mostowych,
  • duży wybór maszyn pod względem szerokości roboczej,
  • świetnie sprawdza się w produkcji krótkoseryjnej,
  • duża średnica górnej rolki minimalizuje ryzyko zniszczenia materiału,
  • nieskomplikowane ustawienia wykrojnika,
  • szybka wymiana,
  • bardzo prosta obsługa prasy.

Technika maszynowego rozkroju

Maszyny KEV znajdujące się w naszej ofercie to urządzenia produkowane wyłącznie na terenie Europy. Miejsce produkcji wyróżnia je na tle innych maszyn dostępnych na rynku, które zazwyczaj powstają w Chinach. Choć prasy rolkowe ogranicza niewielka wydajność czy możliwość odkształcenia materiałów dociskanych rolką, to w przypadku tego rodzaju maszyn opisane wyżej zalety zdecydowanie przewyższają ich wady.