Rzetelna Firma - certyfikat
Leibrock

Służymy radą i wsparciem

Tylko to, co najlepsze jest dla nas dostatecznie dobre

Zastosowanie wtryskarek w produkcji obuwniczej

Do produkcji obuwia wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia i maszyny. Dokładna, staranna oraz precyzyjna obróbka obuwia wymaga użycia specjalnych sprzętów, w tym nowoczesnych wtryskarek.

 

Produkt finalny powinien spełniać wszelkie możliwe wymogi, czyli być funkcjonalny, estetyczny, wygodny. Z wymienionych powyżej przyczyn proponujemy naszym klientom światowej klasy urządzenia wspomagające produkcję obuwia na każdym etapie jego powstawania. W naszej ofercie można znaleźć maszyny firmy Leibrock, PPK, Kaev, czyli firm inwestujących w nowe technologie oraz adaptujących trendy panujące w przemyśle obuwniczym do własnych potrzeb. W niniejszym wpisie wyjaśniamy, jakie zastosowanie w produkcji obuwniczej mają wtryskarki.

Przemysłowa produkcja obuwia

Istnieje kilka rodzajów przemysłowych technik produkcji obuwniczej. Wyróżnia się je ze względu na sposób łączenia podeszew z przygotowaną wcześniej cholewką. Jedną z metod jest bezpośredni wtrysk podeszwy na cholewkę. Podeszwy wykonuje się wtedy z gumy lub tworzyw poliuretanowych i termoplastycznych takich jak PU – mający niezwykle szerokie zastosowanie poliuretan, TPU – termoplastyczny poliuretan o wysokiej odporności na ścieranie i przecinanie, TR – termoplastyczny kauczuk służący głównie do produkcji podeszew na sezon zimowy, EVA – używany do każdego rodzaju obuwia kopolimer etylenu i octanu winylu, PCV – powszechnie stosowany polichlorek winylu. Z PCV podeszwy wytwarza się na dwa sposoby: jako bezpośredni wtrysk na zaćwiekowane obuwie bądź jako gotową podeszwę przyklejaną do obuwia w trakcie jego produkcji. W drugim przypadku podeszwy wtryskuje się do form.

 

Metoda bezpośredniego wtrysku podeszwy na cholewkę cieszy się coraz większą popularnością. Wymienione powyżej tworzywa dostarcza się do fabryki obuwia w postaci płynnej lub w formie granulatu. Na miejscu materiały te są podgrzewane, a następnie wtryskiwane bezpośrednio na uformowaną wcześniej cholewkę. W ten sposób powstaje obuwie codzienne i robotnicze, a także kapcie, buty sportowe, trekkingowe oraz te noszone przez służby mundurowe, w tym w wojsko i policję. Maszyn wtryskowych używa się również do produkcji tak zwanego obuwia całotworzywowego. Obuwie całotworzywowe jest obuwiem gumowym, przeciwdeszczowym oraz obuwiem letnim wykonanym między innymi z PU bądź EVA.

 

Powstające za pomocą opisanej metody buty podobnie jak te klejone (ćwiekowane), w których cholewkę przykleja się lub przyszywa do podeszwy, wymagają zastosowania odpowiedniej chemii obuwniczej, w tym na przykład: farb do TR, EVA, PCV, past barwiących do surowców PU na bazie poliestru i polieteru, środków pomocniczych do przetwórstwa poliuretanów oraz innych tworzyw, środków rozdzielających (antyadhezyjnych) tworzących specjalną powłokę na formie umożliwiającą sprawne wyjmowanie z niej podeszew z PU oraz EVA o wybranym kształcie, a jednocześnie nadających im rozmaite własności (połysk, mat itp.), rozpuszczalników, zmywaczy.

 

Naszym klientom polecamy między innymi kompletny zestaw środków chemicznych J.KECK do wtrysku spodów obuwniczych z połączeniami guma/PU, czyli zmywacz do spodów gumowych Reiniger 430, gotowy środek halogenizacyjny do spodów gumowych ze znacznikiem UV Ek-Primer 862/10, natryskowy poliuretanowy klej montażowy do łączenia gumy z PU Keck-PUR 708, utwardzacz do klejów PU Haerter 852, środek antyadhezyjny do odformowywania spodów PU/guma, jak również spodów PU/PU, PU/TPU i innych Keck 1502/272.