Rzetelna Firma - certyfikat
Leibrock

Służymy radą i wsparciem

Tylko to, co najlepsze jest dla nas dostatecznie dobre

Jak wygląda maszynowa produkcja podeszew i wkładek do butów?

Perfekcyjnie wykonane obuwie wymaga obróbki za pomocą specjalistycznych narzędzi i maszyn. Finalny produkt powinien spełniać wszelkie wymagane normy jakości oraz dobrze się prezentować. Liczy się dbałość o szczegóły przejawiająca się w precyzji i staranności wykonania. Dlatego naszym klientom oferujemy światowej klasy urządzania wspomagające produkcję obuwia na każdym etapie jego powstawania. Proponowane przez nas maszyny firmy Leibrock i Kaev są niezawodne i nowoczesne. Firmy te podążają za najnowszymi trendami panującymi w przemyśle obuwniczym: inwestują w nowe rozwiązania technologiczne, stosują popularne materiały, adaptują obowiązujące trendy do własnych potrzeb. Poniżej pokazujemy, jak wygląda maszynowa produkcja podeszew i wkładek do butów.

Maszyny do montażu obuwia

Do produkcji wkładek i innych elementów obuwniczych służą między innymi hydrauliczne wycinarki i prasy mostowe Kaev, które dają uniwersalne możliwości rozkroju przy użyciu wykrojników. Montaż podeszwy stanowi jeden z ostatnich etapów produkcji buta. W powstawaniu obuwia istotną rolę oprócz maszyn do jego rozkroju i montażu odgrywa chemia obuwnicza obejmująca: barwniki, farby poliuretanowe, farby do TR, PCV, EVA, gumy, kleje obuwnicze, lakiery do polistyrenu i ABS, materiały konieczne do produkcji spodów obuwniczych, w tym obcasów, pasty barwiące do surowców PU (poliuretanowych) na bazie poliestru i polieteru, promotory adhezji, środki hydrofobizujace, środki pomocnicze, środki przeznaczone do wykańczania obuwia, rozpuszczalniki, zmywacze. Przy czym środki rozdzielające (antyadhezyjne) tworzą specjalną powłokę na formie umożliwiającą sprawne wyjmowanie z niej podeszew z PU oraz EVA o wybranym kształcie.

 

Chroniąca stopę podeszwa stanowi spodnią część obuwia uznawaną za bazę dla pozostałych części buta. Pełni funkcję antypoślizgową i termoizolacyjną. Wykonuje się ją z wielu różnych materiałów, w tym ze skóry naturalnej, gumy czy tworzyw poliuretanowych i termoplastycznych takich jak PU (poliuretan o bardzo szerokim zastosowaniu), TR (termoplastyczny kauczuk wykorzystywany przeważnie do produkcji podeszew na sezon zimowy), PCV (polichlorek winylu, z którego podeszwy produkuje się na dwa sposoby: jako bezpośredni wtrysk na zaćwiekowane obuwie lub jako gotową podeszwę przyklejaną do obuwia w trakcie produkcji – podeszwy są w tym przypadku wtryskiwane do form), EVA (kopolimer etylenu i octanu winylu, które stosuje się do każdego rodzaju obuwia). Przemysłowe techniki produkcji obuwia dzielą się na typy ze względu na sposób łączenia podeszew obuwniczych z wyprodukowaną wcześniej cholewką. Za tradycyjne uznaje się obuwie klejone (ćwiekowane) – cholewka jest klejona z podeszwą (cholewkę można również do niej przyszyć). Do ich połączenia stosuje się kleje poliuretanowe, polichloroprenowe, dyspersyjne i lateksowe – część z nich służy także do wklejania wkładek, jednym z nich jest klej polichloroprenowy KECK-PREN 832/45 o długim czasie wiązania.

 

Popularną metodą staje się bezpośredni wtrysk podeszwy wyprodukowanej z gumy oraz z tworzyw poliuretanowych i termoplastycznych na cholewkę. Wymienione materiały są dostarczane do fabryki jako granulaty lub płyny. Następnie surowce te podgrzewa się i wtryskuje bezpośrednio na osadzoną w formie cholewkę (wykorzystuje się do tego maszyny wtryskowe). Powstałe w ten sposób podeszwy są powszechnie wykorzystywane przy produkcji różnego rodzaju obuwia. Oba typy produkcji wymagają stosowania odpowiedniej chemii obuwniczej takiej jak bezftalanowe pasty do barwienia w masie, seria 1902, na dowolne kolory surowców poliuretanowych, bogata gama środków antyadhezyjnych, które umożliwiają wyjmowanie podeszew z form, nadając im jednocześnie rozmaite własności (połysk, mat itp.), lakiery do gotowych podeszew, specjalistyczne kleje i promotory adhezji do montażu podeszew, zmywacze do form i środki do czyszczenia elementów obuwia – kompletna i wszechstronna paleta środków chemicznych niezbędnych do produkcji obuwia oraz fachowe doradztwo i serwis – przy czym stała dostępność wszystkich wymienionych produktów w jednym miejscu stanowi istotę oferty KECK.

 

Wkładki do butów pozwalają na ich komfortowe użytkowanie: pochłaniają wilgoć, izolują przed zimnem, pochłaniają nieprzyjemny zapach. Wyróżniamy wkładki filcowe, skórzane, przeciwpotliwe, profilowane do obuwia sportowego, ortopedyczne, które w szczególnych przypadkach wykonuje się według wskazań lekarskich tak, aby korygować wady stopy. Naszym klientom do produkcji wkładek proponujemy między innymi prasę S 68 firmy Leibrock do wytwarzania termoformowanych wkładek obuwniczych. Materiał użyty do powstania wkładki, na przykład Vildona Drysole, jest krojony za jej pomocą na prostokąty, z których każdy przeznacza się do wytłoczenia jednej pary wkładek. Przy czym sposób rozkroju pozostaje dowolny, a wycięte prostokąty poddaje się aktywizacji termicznej przy użyciu tunelu suszarniczego firmy Leibrock, Model TROTU 1, o szerokości roboczej 550 mm. Maszyna ta zapewnia równomierne rozgrzanie materiału na wskroś do pożądanego poziomu temperatury. Wysokość temperatury oraz czas aktywizacji zależą od rodzaju i grubości użytego materiału.