Rzetelna Firma - certyfikat
Leibrock

Służymy radą i wsparciem

Tylko to, co najlepsze jest dla nas dostatecznie dobre

Czy tylko kleje? – środki chemiczne w produkcji obuwia

Rynek przemysłu obuwniczego sprawia, że wciąż poszukuje się materiałów i środków pozwalających na wyprodukowanie trwałego oraz odpowiadającego gustom obuwia. Nie jest tajemnicą, że trudno współcześnie stworzyć jakikolwiek but bez zastosowania kleju. Jednak na każdym etapie procesu produkcyjnego korzysta się obszernie także z innych środków chemicznych. W naszym wpisie przedstawiamy ich udział w tworzeniu nowoczesnego obuwia.

 

Jeśli nie skóra, to co?

Czasy, gdy uważano, że solidnymi i wartymi uwagi są tylko te buty, które wyprodukowano ze skóry, minęły bezpowrotnie. W przeszłości do stworzenia obuwia wystarczała wygarbowana roślinnie skóra, kilka najprostszych narzędzi i zwinne ręce szewca. Dzisiejsze, przemysłowo produkowane obuwie jest w zasadzie… wyrobem chemicznym !

 

Obecnie do produkcji butów wykorzystuje się bogaty asortyment tworzyw sztucznych. Surowce typu PU, TR, EVA, tunikoskóra, rozliczne rodzaje gumy oraz wiele innych znajdują zastosowanie w wytwarzaniu podeszew. Chociaż niekwestionowanym liderem w tym zakresie wciąż jest poliuretan, z którego można formować podeszwy poprzez bezpośrednie wtryskiwanie na cholewki obuwnicze. Dodamy dla porządku, że także cholewki powstają z materiałów syntetycznych.

 

Aby skutecznie zespolić elementy obuwia, niezbędne jest wykorzystanie kleju. Trudno obejść się bez solidnego kleju poliuretanowego lub wodnego, gdy trzeba skleić cholewki z podeszwą. Po taki produkt musi sięgnąć szewc także w przypadku naprawy obuwia. Ponadto w przemysłowej produkcji obuwia, elementy cholewek sklejane są w trakcie szycia. Należy wkleić podszewki, a termotopliwe kleje w żyłce, maszynowo ćwiekują gotowe cholewki do kopyta.

Jakie środki chemiczne stosuje się w produkcji obuwia?

Wydawać by się mogło, że kleje obuwnicze zamykają listę środków chemicznych, jakie wykorzystano do produkcji naszych butów. Nic bardziej mylnego, gdyż jest ich dużo, dużo więcej...

 

Każdy z nas zwrócił uwagę, że nie tylko cholewki butów różnią się kolorami, ale też ich podeszwy odznaczają się bogactwem barw. To właśnie pasty barwiące w masie surowiec PU mogą nadawać przyszłym podeszwom dowolny kolor. Natomiast środek antyadhezyjny, którym formy spryskiwane są przed zalaniem surowca, sprawia, że podeszwa będzie błyszcząca albo mniej lub bardziej matowa. Preparat ten ponadto umożliwia swobodne wyjmowanie podeszew z formy. Podeszwy po wyjęciu w razie potrzeby mogą być lakierowane i wykańczane w różny sposób. W ofercie znajdziemy paletę farb i lakierów do tworzyw, także lakierów rozdzielających do barwienia w formie w systemie IMC.

 

Od butów wymagamy, by były odporne na przemoczenie, a jednocześnie zapewniały stopom wentylację. Właściwości te osiągamy również dzięki dostępnym produktom chemicznym do wytwarzania obuwia. Nawet klasyczny materiał obuwniczy, jakim jest naturalna skora, aby nabrać swoich luksusowych własności jak nieprzemakalność i oddychanie, miękki dotyk, czy oszałamiające wybarwienie, musi przejść proces garbowania z użyciem wielu wyrafinowanych środków chemicznych. Nasza skóra sporo traci ze swojej pierwotnej naturalności…

 

Zanim wyprodukowane obuwie trafi do pudełka, należy podkreślić jego walory estetyczne. Warto wydobyć ich blask, kolor oraz inne zalety. To jest zadanie dla szerokiej gamy środków do wykańczania obuwia jak woski, barwne kremy, apretury, środki impregnujące, antykujące (czyli postarzające) i im podobne.

 

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że konkurencyjny rynek artykułów chemicznych do wytwarzania obuwia akceptuje wyłącznie wyroby wysokiej jakości. Z jednej strony wymagania narzucają trendy szybko zmieniającej się mody zmuszające producentów do poszukiwania coraz nowszych materiałów, w tym surowców chemicznych. Z drugiej strony nie można ignorować względów ekologicznych wymagających, by w jak najmniejszym stopniu obciążać środowisko naturalne podczas całego procesu produkcyjnego obuwia.

 

W tym momencie musimy podkreślić osiągnięcia firmy Jakob KECK z Pirmasens, która powstała na początku XX wieku. Produkuje ona środki chemiczne do wytwarzania obuwia i ma za sobą ponad 100 lat doświadczeń w tej dziedzinie. Powszechnie znane wśród obuwników środki chemiczne KECK doskonale odpowiadają na oczekiwania rynku, z jednoczesnym, pieczołowitym przestrzeganiem coraz surowszych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Tradycyjna, niezawodna niemiecka jakość ma w tym przypadku swoje szczególne znaczenie. Wspólnie z niemieckim partnerem pozostajemy wierni zasadzie, że tylko to, co najlepsze, jest dla nas dostatecznie dobre!