Rzetelna Firma - certyfikat
Leibrock

Służymy radą i wsparciem

Tylko to, co najlepsze jest dla nas dostatecznie dobre

Wykrojnik czy laser – jak wycinać materiały, nie tylko obuwnicze?

Rozkrój materiałów może być dokonywany na różne sposoby w zależności od ich rodzaju, mechanicznych własności, różnorodności wycinanych kształtów, pożądanej ilości poszczególnych wykrojów czy w końcu łącznej ilości wyciętych elementów, jakie chcemy uzyskać w określonej jednostce czasu.

 

Maszyny do rozkroju wczoraj i dziś

Pierwsze wycinarki do rozkroju materiałów pojawiły się prawie 150 lat temu i były konstrukcjami drewnianymi. Ich następcą stały się prasy ramienne pozwalające wycinać przy użyciu wykrojnika.

Popularne wycinarki ramienne, do dzisiaj określane jako „kaevki”, węgierska firma KAEV zaczęła dostarczać do Polski niedługo po… zakończeniu II wojny światowej! Standardy techniczne dzisiejszych pras hydraulicznych KAEV nie mają wiele wspólnego z maszynami sprzed lat, poza ich jedną, zasadniczą cechą: nadal są to maszyny słynące ze swojej niezawodności i praktycznej skuteczności!

Techniki rozkroju materiałów

Podręczny wykrój niewielkich partii elementów, czy też rozkrój z materiałów o kształtach nieregularnych, jak na przykład płaty skóry, do dzisiaj najłatwiej dokonuje się ręcznie, przy użyciu stalowych wykrojników i ramiennych wycinarek.

Elementy wymagające większej powierzchni i siły rozkroju mogą być wycinane na obsługiwanych ręcznie prasach mostowych z młotem wędrującym lub bardzo popularnych prasach z tzw. młotem powracającym. Gdy jednak w grę wchodzi wykrój niewielkiej ilości elementów o bardzo różnych kształtach, problemem staje się konieczność wykonywania dużej ilości wykrojników.

Przy rozkroju coraz bardziej kosztownych skór naturalnych palącym wymogiem jest konieczność optymalnego wykorzystania ich powierzchni. Laserowe plotery gromadzą w swojej pamięci kształty do wycięcia, widzą podawaną powierzchnię materiału i dokonują rozkroju, optymalnie wykorzystując tę powierzchnię. Precyzja rozkroju jest istotnie laserowa, ale jego tempo już tak imponujące nie jest…

Automatyczny rozkrój materiałów

Niezawodnym sposobem masowego i zarazem bardzo precyzyjnego rozkroju rozmaitych materiałów podawanych w rolkach lub płytach jest wykorzystanie sterowanych elektronicznie hydraulicznych pras mostowych z wykrojnikami montowanymi do młota maszyny, wyposażonych, w zależności od potrzeb, w zintegrowane z prasą urządzenia towarzyszące do podawania materiałów do rozkroju - także do automatycznego odbioru wycinanych elementów.

Wszystkie parametry automatycznego rozkroju ustalane są na panelu dotykowym sterującego pracą całej linii rozkroju. Sam proces rozkroju dokonuje się w pełni automatycznie, a monitor wyświetla wszystkie istotne informacje, w tym ilość wyciętych elementów, a także sygnalizuje możliwe błędy itp. Wycinane ilości elementów można zwielokrotnić, stosując rozkrój wielowarstwowy.

Takie są nowoczesne linie rozkroju KAEV pracujące w Polsce w wielu dziedzinach wytwórczości.